Akční doprava zdarma při hodnotě objednávky nad 3 500,- Kč po celé ČR, kromě čalouněných lůžek a válend, jejichž doprava je finančně nákladná. U tohoto zboží je dopravné zdarma při hodnotě nad 6 100,- Kč vč.DPH.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

Akční doprava zdarma při hodnotě objednávky nad 3 500,- Kč po celé ČR,
kromě čalouněných lůžek a válend, jejichž doprava je finančně nákladná.
U tohoto zboží je dopravné zdarma při hodnotě nad 6 100,- Kč vč.DPH.

 

 

  1. Úvod
  2. ČLÁNKY
  3. Dům - byt - nábytek
Dům - byt - nábytek

 

Obývací stěna Franco

 

Při zařizování interieru musíte dodržet několik pravidel, které se Vám pokusíme připomenout...

Těšili jste se na svůj vysněný dům nebo byt, a hlavně na to, jak si ho zařídíte podle sebe a nenecháte nikoho – ani rodinu, ani architekta – aby vám do toho mluvil? Výsledkem nakonec může být zklamání. Pokud se ale vyvarujete těchto sedmi chyb, zařízení vašeho interiéru určitě zvládnete!

Buďte originální a vtiskněte svému domu nebo bytu svůj styl a realizujte své nápady. Ale přitom dodržujte základní pravidla, mezi něž patří volba dispozic nebo podlah. Když je nedodržíte, nebude se vám dobře bydlet ani mezi tím nejkrásnějším nábytkem a nejpromyšlenějšími doplňky. Proto pozor na:

1. Špatně zvolené dispoziční řešení

Zdá se vám příjemné a originální mít ložnici v přízemí a ráno se jít bosi projít po zahradě a naopak při vaření byste si chtěli užívat výhled do okolí z vyššího patra? Myšlenka je to sice krásná, ale špatná. Jen si zkuste jeden den počítat, jak často něco potřebujete v kuchyni a jak málo chodíte do ložnice. A co když by chtěla přijít na návštěvu babička, která má problém s klouby a schody nezvládne? Proto i v tom nejnápaditějším domě by měla zůstat takzvaná veřejná zóna – kuchyň, jídelna, obývák, případně i pracovna nebo pokoj pro hosty – v přízemí nebo co nejblíže vstupu. Do vyšších pater pak umístěte pokoje, které využívá jen rodina.

2. Příliš mnoho stylů

Jste nadšeni z moderních a jednoduchých kuchyní, ale aby váš dům nevypadal tak sterilně a stroze, do obýváku dáte starožitný nábytek po babičce? Ne! Je třeba dodržovat v celém interiéru jeden styl. Tedy zvolte buď moderní, nebo klasický. Jejich kombinace není vhodná, protože jak budete nechávat otevřené dveře z místnosti do místnosti, bude vše dohromady působit nesourodě. Určitým kompromisem pak je zařídit v různých stylech různá patra.

Ale pokud máte starožitnou komodu či kredenc po babičce, klidně si ji do moderního obýváku postavte. A že bude jediná? Tím lépe!  Jen je třeba s ní zacházet jako s opravdovou ozdobou a nechat ji patřičně vyniknout. Proto kolem nich nestavte žádný nábytek, a možná i barevně odlište stěnu za ní. Pokud takový kousek vlastníte, bytu tím hned dodáte patřičnou atmosféru a genius loci, což pouze s moderním nábytkem uděláte těžko. Rozhodně ale starožitné věci nekombinujte s moderními imitacemi. Tím byste všechno zkazili...

3. Špatné propojení kuchyně s obývákem

Stejný nábytek, stejná podlaha, stejné barvy – to jsou zásady, které je třeba dodržovat, když zvolíte otevřený interiér, nejčastěji se to týká spojené kuchyně s obývacím pokojem a jídelnou. Jinak nikdy nebude prostor vypadat jako jedna místnost. A pozor také na volbu spotřebičů.

4. Úzké a strmé schodiště

Schodiště patří k velmi drahým záležitostem, proto není divu, že se právě zde člověk snaží při stavbě ušetřit a zpravidla zvolí točité. A pak toho navždy lituje. Nejenže se mu po něm bude hůře chodit, ale nevystěhuje po něm do patra žádné větší kusy nábytku. Pamatujte proto, že šířka schodiště by měla být devadesát, pokud se zde mají vyhnout dvě osoby, tak až 120 centimetrů. Doporučená výška schodu je 16 až 19 centimetrů, hloubka 25 až 30 centimetrů. Úzké a točité schodiště sice šetří místo, je ale nepraktické.

5. Nevhodné dveře

Ani když vynesete nábytek po schodišti do prvního patra, ještě nemusíte mít vyhráno. Často vás zastaví úzké dveře. Stává se to například při stěhování pračky do koupelny, protože právě sem a na toaletu mnozí majitelé volí dveře široké jen 70 nebo 60 centimetrů. Zpravidla to odůvodňují tím, že větší by zabraly po otevření hodně místa na chodbě. Pokud počítáte na chodbě každý centimetr, lze zvolit dveře posuvné v pouzdře. Ty při otevření nepotřebují žádný centimetr místa navíc. Platí proto, že dveře v domě by měly mít minimální šířku 80 centimetrů. A samozřejmě volte do celého domu nebo bytu stejné. Firmy dnes nabízejí designové řady, v nichž seženete v jednom stylu dveře plné i prosklené. Dveře musí být dostatečně široké, a to i pro nastěhování nábytku (např. sedací soupravy...).

6. Dveře a podlaha spolu neladí

Okna, dveře a podlahy spolu musí v domě  ladit! „Existují vlastně dva základní způsoby, jak při výběru postupovat. Buď vše barevně sjednotit, nebo naopak zvolit protikladné typy. Pokud se rozhodnete pro cestu kontrastu, patří k nejoblíbenějším kombinace světlé přírodní podlahy s tmavými dveřmi, nejlépe z exotických dřevin. V domech s velkými místnostmi si však můžete dovolit i opačnou možnost – tmavou podlahu a světlé dveře. O optickém zmenšení prostoru, podobně jako v bytech, zde mluvit nejde, a tmavá barva na zemi prostor příjemně „ukotví“. Když oba prvky sladíte, je na vás, zda sáhnete po světlém nebo tmavém tónu. Zde pak berte v potaz i barvu oken. Máte-li okna bílá, klidně zvolte i bílé dveře.

Ale pozor, když si kupujete třeba starší dům a postupně ho rekonstruujete. Často se stává, že člověk našetří nějaké peníze, pořídí za ně novou podlahu a dveře do jedné či dvou místností a než našetří na další, už se stejný typ nevyrábí, a tak zvolí podobné. V interiéru se pak kombinuje pět či šest dezénů dřeva a to nevypadá hezky.

7. Příliš mnoho barev škodí

Oranžová v kuchyni podporuje chuť k jídlu, zelená v obýváku navozuje správnou náladu, fialová v ložnici uklidňuje – pokud budete při výběru barev do domu postupovat stejným způsobem, bude připomínat naruby obrácené cirkusové šapitó.

Platí, že v domě nebo v bytě by se měly opakovat maximálně tři odstíny, které budou navzájem ladit. Pokud se vám to zdá moc nudné, zkuste je kombinovat tón v tónu a do místností použijte různou sytost – například tmavší do kuchyně, světlejší do obývacího pokoje. Interiér bude vypadat zajímavě a nikoli divoce. Vždy ale dodržujte zásadu, že na stropy nepatří tmavá barva, nejvhodnější je bílá! Ta by také měla být na ostění oken, protože se od ní odráží světlo do místnosti. Pokud byste sem dali třeba sytou zelenou či modrou, pokoje by byly tmavé a opticky menší. A dům nebo nový byt jste si přece nepořizovali proto, abyste si zde připadali jako v malé garsonce!

Neexprimentujte s příliš tmavými barvami, spíš je volte tón k tónu.

******************************************************************************

Pokud se vyvarujete některých z uvedených chyb, získáte dobrý základ, na kterém můžete uplatnit své nápady a fantazii při dalším zařizování nábytkem. Když se to nepovede, nábytek či doplňky přece jen snadněji vyměníte než schodiště,dveře či podlahu.

Je třeba připomenout fakt, že v dnešní době téměř všichni výrobci a dodavatelé expedují především tzv.skříňový nábytek ( vč.obývacích stěn) v demontovaném stavu, t.j. v kartonových obalech. Pak je třeba počítat s tím, že po dodání nábytku bude třeba ho smontovat, a to buď sami, když jste alespoň trochu zruční, a máte potřebné nářadí, nebo si montáž objednat u svého známého, nebo u místního řemeslníka.

******************************************************************************

Naším cílem je, aby se Vám v prostředí, které si naším nábytkem zařídíte dobře bydlelo - žilo, a byli jste spokojeni.

Newsletter

Kde nás najdete

Dům nábytku, Náchodská 206

Nové Město nad Metují

549 01

Kontaktujte nás
Logo
ALFA NÁBYTEK Nové Město nad Metují
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz